Co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm jest jedną z najpowszechniejszych wad wzroku, która jest dziedziczna. Oznacza to, że dzieci rodziców z astygmatyzmem, mogą także odziedziczyć tę wadę. Warto zaznaczyć, że astygmatyzm może być obecna u osób w różnym wieku, a więc także ludzi młodych. Konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych, aby uniknąć takich skutków jak bóle głowy, rozmyte widzenie, mrużenie oczu.

Czym cechuje się astygmatyzm?

Astygmatyzm, czyli niezborność, to zaburzenie pojawiające się bardzo często we współczesnych społeczeństwach. Wada ta polega na zaburzeniu symetrii gałki ocznej, czego konsekwencją jest nieostre widzenie przedmiotów i osób. Warto dodać, że astygmatyzm często, ale nie zawsze, łączy się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Rozproszenie światła sprawia, że osoby cierpiące na astygmatyzm mogą nie widzieć zbyt dobrze obiektów znajdujących się w dużej odległości lub też w pobliżu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie o zdrowiu oczu.

Astygmatyzm: objawy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na astygmatyzm. Czasami okazuje się to dopiero przy badaniu u okulisty w wieku dorosłym. Natężenie objawów zależy jednak od tego na ile zaburzona jest symetria. U osób, u których jest to niewielkie zaburzenie, symptomy mogą być niedostrzegalne. Astygmatyzm objawy:

– zamglone widzenie;
– brak ostrości wzroku;
– bóle głowy, nasilające się w ciągu dnia;
– pieczenie oczu, łzawienie;
– zmęczenie związane z wysiłkiem wzrokowym;
– brak możliwości odczytania liter, zobaczenia numeru tramwaju lub autobusu;
– większe nasilenie objawów w sytuacji, gdy przedmioty lub obiekty są podświetlone (na przykład –właśnie podświetlony numer tramwaju);
– mrużenie oczu, aby poprawić widzenie.

Osoby, które zauważają u siebie wyżej opisane symptomy lub podejrzewają, że mają problemy ze wzrokiem, powinny jak najszybciej udać się do specjalisty. Okulista dobierze odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary dla osoby z astygmatyzmem. Tym zadaniem zajmie się także optyk.

Okulary i soczewki dla osób z astygmatyzmem

Osoby z astygmatyzmem mogą nosić zarówno okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe. Warto wejść na stronę acuvue.pl i sprawdzić dostępne opcje. Warto zaznaczyć, że soczewki mogą być lepszym rozwiązaniem dla osób z astygmatyzmem, zwłaszcza jeśli występują duże wartości na osi, a tym samym wada jest poważna. To właśnie soczewki umożliwiają prawidłowe widzenie i sprawiają, że nie ma problemów z postrzeganiem w codziennym życiu. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest noszenie specjalnych okularów lub soczewek do komputera, ponieważ w ten sposób można w efektywny sposób patrzeć na ekran, a znaki i obrazy nie rozmazują się. Można uznać, że niestety u 50% osób z astygmatyzmem ta wada upośledza jakość życia i sprawia, że pojawiają się różnego rodzaju problemy z widzeniem. Właśnie dlatego tak ważne jest noszenie odpowiednio dobranych okularów lub soczewek. Możliwe jest także przeprowadzenie operacji laserowej korekcji wzroku lub wymiany soczewki. Oczywiście tego typu zabiegi należy zawsze skonsultować ze specjalistą i dopasować do indywidualnego stanu zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here