Aromaterapia - olejki eteryczne w leczeniu dzieci

Aromaterapia to metoda leczenia zapachami, która znana jest od dawien dawna. Chętnie stosuje się ją w medycynie alternatywnej, ale nie tylko. Również konwencjonalne leczenie często opiera się na wykorzystywaniu zapachów, które wykazują działanie prozdrowotne. Z cennych właściwości niektórych aromatów mogą korzystać przede wszystkim dorośli, ale okazuje się, że niektóre z nich stosuje się także u maluchów. Warto jednak zauważyć, że olejki eteryczne w leczeniu dzieci należy stosować bardzo rozważnie i aplikować w bezpiecznych dawkach. Nie wolno tego robić bez porozumienia ze specjalistami, ponieważ często to, co w małej dawce jest dozwolone, skuteczne i może pomóc, w dużej z kolei jest w stanie zaszkodzić.

Aromaterapia u dzieci – kiedy warto o niej pomyśleć?

Aromaterapia dla dzieci najczęściej wykorzystywana jest podczas występowania takich objawów jak ból gardła czy kaszel, niestrawność, ból spowodowany uderzeniem, oparzeniem słonecznym, ukąszeniem przez owada. Leczenie zapachami może również okazać się bardzo pomocne przy zaburzeniach koncentracji oraz snu. Każdy przypadek jest inny, toteż może wymagać innego sposobu leczenia. Właśnie dlatego tak bardzo ważne jest konsultowanie się z osobami doświadczonymi, które będą wiedziały, jaki olejek należy dobrać do indywidualnych potrzeb dziecka.

W jaki sposób wykorzystywane są olejki eteryczne?

Aromaterapia dla dzieci może polegać na wdychaniu mieszanek inhalacyjnych, jak i również być wykorzystywana w postaci kompresu przeznaczonego do okładania ciała. Istnieją również różnego rodzaju maści: chłodzące bądź rozgrzewające w zależności od potrzeb. Olejki eteryczne sprawdzają się także podczas przygotowywania preparatów do masażu brzucha.

Innym sposobem jest po prostu eksplorowanie zmysłu, jakim jest węch, czyli poznawanie przez dzieci zapachów o licznych właściwościach. Korzystnie wpływa to na stymulację układu nerwowego, a także uspokojenie nadpobudliwości ruchowej. W sklepie internetowym Moje Bambino można znaleźć szeroki wybór produktów, na które składają się zarówno lecznicze mieszanki, jak i ciekawie zaprojektowane gry mające na celu poznawanie różnych zapachów poprzez zabawę. Zdecydowanie pobudza to zmysł węchu, a także pozwala dzieciom poznać nowe zapachy. W sprzedaży dostępny jest również bardzo praktyczny zestaw pozwalający na przygotowanie własnego odświeżacza powietrza – propozycja, która z pewnością zadowoli dzieci oraz ich rodziców. Warto pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas zabaw z zapachami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here