Armenia - perła Zakaukazia

Armenia położona jest pomiędzy Azją i Europą i nazywana jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie. Graniczy z Gruzją, Turcją oraz Azerbejdżanem. Z racji swojej lokalizacji, jest to kraj wyżynny, nie posiadający dostępu do morza, z klimatem umiarkowanym. Armenia to przede wszystkim niezwykła przyroda, miasta skalne oraz zabytki światowej klasy, a także niesamowita kuchnia oraz wino.

Wycieczki objazdowe do Armenii

Nie ulega wątpliwości, iż Armenię najlepiej zwiedza się samochodem lub autokarem. Na rynku znajdziemy wiele ofert, które zawierają wycieczki do Armenii, pozwalające poznać lepiej lokalną kulturę i zobaczyć esencję- wszystko to co w tym kraju najważniejsze. Armenia to kraj przede wszystkim opiewający w monastyry- tradycyjne kościoły i klasztory oraz chaczkary (krzyże), które w prawie każdy miejscu, wykute w skałach, przyciągają uwagę turystów. Jest to kraj wielowiekowy, stąd też jego przepełnienie orientalizmem, pozostałościami kultury średniowiecza.

Co warto zobaczyć?

Stolica kraju- Erywań, mimo iż przez niewielu znany jest starsza nawet od Rzymu. Miasto jest połączeniem współczesności z latami przeszłymi, widać wpływy np. komunistyczne. Warto zwiedzić katedrę w centrum miasta, a także klasztor, Plac Republiki czy Kaskadę. W niedalekiej odległości kilku kilometrów od stolicy, możemy zwiedzić także pałac, świątynie i twierdzę, które kiedyś stanowiły centrum tego kraju. Liczne muzea obecne w stolicy, przybliżą nam historię poprzez kolekcje rękopisów, które możemy tam obejrzeć, ale także obrazów- nawet Rubensa, które swoje miejsce w Armenii znalazły podczas wojny. Niedaleko od stolicy, znajduje się także świątynia w Garni, która bardzo podobna w swojej konstrukcji jest, do ateńskiego Partenonu. Innym obowiązkowym punktem jest góra Ararat, święte miejsce Ormian, na której to według przypowieści, miała osiąść biblijna Arka Noego. Swoją nazwę od tej góry wziął, najbardziej popularny, produkowany w Armenii koniak. Oficjalnie góra nie znajduje się na terytorium kraju, jednak widoczna jest duma mieszkańców z niegdysiejszego jej posiadania (góra Ararat umieszczona jest na godle kraju).

W jednej z dolin znajduje się monastyr Geghard, jak przystało na tamten krajobraz- wykuty w skale, jest jedną z najchętniej wybieranych atrakcji Armenii. Także monastyr Tatew, zlokalizowany tuż po zakończeniu kolejki linowej, pośród kanionu rzeki, gwarantuje niesamowite widoki. Goris zwane jest czymś w rodzaju armeńskiej Kapadocji, jest niczym innym jak miastem wykutym w skale. Zadziwia formą w jakiej jest wykonany, ale też swoim położeniem. Mimo braku dostępu do morza, jezioro Sewan jest czymś co na pewno turystom to zrekompensuje. Jest największym jeziorem w kraju, a także najwyżej położonym tego typu obiektem na świecie.

Podróżowanie autokarem także dostarcza turystom wiele atrakcji, ponieważ w związku z położeniem kraju, ukształtowanie dróg, wąwozy, kreują piękne krajobrazy, przez co jazda jest jeszcze bardziej interesująca. Przykładem może być przełęcz Vardenyats, którą można zobaczyć w drodze nad jezioro Sewan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here