Antykoncepcja

Odbywająca się za pośrednictwem mediów dyskusja o aborcji, przywołała siłą rzeczy temat antykoncepcji. Mogłoby się wydawać, że na początku XXI wieku temat ten nie powinien budzić żadnych emocji. Powinien być naturalną rzeczą, w dodatku pozostającą jedynie w sferze osobistych decyzji i przekonań.

Wybór metody antykoncepcyjnej jest przecież indywidualną sprawą i jednostkową decyzją każdego człowieka. To jakie tabletki antykoncepcyjne weźmie kobieta, lub to, czy mężczyzna zastosuje prezerwatywę, to tylko i wyłącznie ich osobista sprawa.

Jednak środowiska katolickie, które korzystając ze sprzyjającej koniunktury politycznej, w ostatnich miesiącach przypuściły zdecydowany atak, zarówno na zagadnienia związane z aborcją, jak i antykoncepcją. Narzucając pozostałej części społeczeństwa jedynie słuszny punkt widzenia próbują ubrać swoje przekonania w prawne uregulowania.

Niezależnie od tego jak przedstawiany jest ten temat, przez ewidentnie niechętne mu środowiska Pro life, warto zastanowić się jakie środki antykoncepcyjne są dostępne do kupienia w naszych aptekach.
Oczywiście najpopularniejsza jest prezerwatywa dostępna powszechnie w małych sklepikach, kioskach, marketach, czy też stacjach benzynowych. Jednak nie na tyle powszechna, by funkcjonować w ramach darmowych automatów przy barach, dyskotekach. Sprzeciw fundamentalistycznej części społeczeństwa byłby zbyt wielki. A wystarczyło by to aby młodego człowieka ustrzec przed skomplikowaniem jego życia. I ciąża jest tu akurat najmniejszym problemem. Niestety, żyjemy w czasach AIDS oraz szeregu innych chorób przenoszonych droga płciową. Zastosowanie prezerwatywy uchroniłby niejedną osobę przez ciężką chorobą, a może nawet śmiercią. Tym bardziej, że jest to jedyny środek, który działa zabezpieczająco ,nie tylko przez ciążą, ale tez przez zarażeniem.

Dostępna paleta środków antykoncepcyjnych dla kobiet jest o wiele większa. Mamy tu do czynienia z różnego rodzaju globulkami dopochwowymi, które jednak w opinii wielu kobiet są mało komfortowe w użyciu. Znacznie wygodniejsza jest wkładka wewnątrzmaciczna. Przepisywana przez lekarza, i przez niego umieszczana wewnątrz jest środkiem o wysokiej skuteczności. Założona może być używana nieprzerwanie przez dłuższy czas.

Od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku bardzo duża popularnością cieszą się tabletki antykoncepcyjne. To jakie tabletki antykoncepcyjne kobieta może przyjmować musi być skonsultowane z ginekologiem. On oceniając jej całkowity stan zdrowia i osobiste uwarunkowania dobiera taką, która będzie najmniej ingerowała w organizm kobiety. Oczywiście tabletki, ich skład na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniał. Poczałkowo zawierały one dużą ilość hormonów, które zabezpieczały przed ciążą, ale też miały bardzo negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Obecnie stosowane już tylko nieznacznie wpływają na samopoczucie przyjmujących je kobiet.

Dużą popularnością i często kupowane są plastry antykoncepcyjne. Działaniem niewiele ustępują tabletkom, a ich niewątpliwą zaletą jest długie działanie. Naklejony plaster uwalnia substancje bezpośrednio do organizmu.
Tak więc jak widać wybór jest bardzo duży, a decyzja powinna być tylko i wyłącznie po stronie zainteresowanych osób.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSaga Zmierzch w kinie
Następny artykuł997

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here